Úvodní stránka
Svatý otec mladým
O pěším putování
Pěší poutě od 2008
Pěší poutě mládeže
Opava-Velehrad

Pěší pouť 2012
5PP
5. Pěší Pouť Opava-Velehrad:
2. - 8. červenec 2012
Heslo pouti:
Ježíši, důveřuji Ti!
Duchovní patron pouti:
Sv. sestra Faustyna
Svědectví:


Možná, že jste v české televizi zachytili červencovou reportáž o poutnících z Opavy na Velehrad. Tuto pouť organizuje notec Bartlomiej Blaszka, který šel letos v doprovodu 65 mladých a nechyběli jsme u toho ani my, většina z nás již po třetí, někteří poprvé. Zde jsou postřehy našich farníků, ale i mladých poutníků z okolí. Otázka zněla: Co mi letošní pěší pouť dala?

    Když se mě někdo zeptá na to, co mi pěší pouť dala, tak řeknu jediné – hodně. Jenomže to by asi nestačilo a nic by to lidem neřeklo. Tak, abych to tedy uvedla na pravou míru, trochu vás přenesu do reality poutníků. To, že se člověk rozhodne jít trasu dlouhou 150 km není jen tak. Ne, totiž každému tohle přijde vůbec normální. Ale když si vezme v úvahu to, že může pro někoho nebo pro něco podstoupit určitou oběť, tak se na vše hned dívá jiným pohledem. Na pěší pouť jsem letos šla potřetí. A když člověk ví, že má kolem sebe skvělou partu lidí, kteří jsou opravdu jako malý „zázrak“, tak se jde opravdu líp, protože i ti dokážou dodat sílu. Samozřejmě by to taky nešlo bez každodenních modliteb, které nás posilovaly na duši.  Když jsem šla tuto pouť poprvé, puchýřů bylo víc než dost. Možná jsem si i říkala, jestli to vůbec zvládnu dojít, jestli budu mít dostatek sil na to, to překonat. Něco ve mně mi ale řeklo: „každý ten puchýř můžeš přece za někoho nebo za něco obětovat“ ….rozhodla jsem se tedy, zapřít se a jít dál. A nakonec jsem byla ráda, že jsem to došla, protože to opravdu stálo za to. Je to opravdu krásný pocit. Postupem času jsem zjistila, že každá pěší pouť je úplně jiná. Stejná trasa, ale jiný „příběh“. A to je myslím dobře. Vím, že bych tuhle akci mohla doporučit úplně všem, co mají chuť podnikat něco šíleného a zároveň něco pro posilu svého ducha. Stojí to za to!!!

Lucka Čeganová (Studénka)
    

Pěší pouť mi toho dala fakt hodně. Radost z maličkostí, jako je třeba tekoucí studená voda nebo pocit luxusu při pití chlazené kofoly. Dlouhotrvající opálení zejména mých končetin. Možnost obětovat se pro druhé. Spoustu nových kamarádů. Několik hodin smíchu. Příležitost proslavit se v televizi. Zjištění, že když si myslím, že už nemůžu, můžu ještě třikrát tolik. A co mi vzala? Možná iluzi o tom, že ke svému životu potřebuju něco víc než pitnou vodu, guláš a sprchu:)

Agáta Stoszková (Bohumín)

Takovéto akce jsem se zúčastnila poprvé a byla pro mě velkou zkušeností a zážitkem. Po chvílích, kdy je člověk zaměstnán hlavně psychicky, přichází tato možnost tělesného výkonu a s tím spojená duchovní obnova. Zpočátku jsem se obávala, ale celá pouť pro mě byla duchovní vzpruhou, ze které jsem ještě dlouho čerpala. Jsem ráda, že jsem se mohla pěší poutě zúčastnit.

 Jana Kuncková (Studénka)

Pouť mi dala možnost trávit další společný týden s dvěma kamarádkami, které mi strašně přirostly k srdci, ale bohužel, je rok neuvidím.... Ale nebyly tam jen ony. Poznala jsem řadu nových zajímavých lidí, se kterými nebyla nouze o dobrou zábavu, ale i vážnou debatu. Byla to také možnost, jak se ve společenství mladých lidí přiblížit více k Bohu. Otevřít se mu, čerpat od něho a chválit ho... Kromě intenzivního duchovna si člověk sáhl i na své rezervy, fyzické i psychické. Povzbudil svou vůli a dával trochu oběti. Opravdu, co potřebuješ, máš pouze ve své hlavě ...Uvědomila jsem si, že mi opravdu stačilo málo. Kdo by se chtěl tahat s 10-ti kily na zádech? Pitná voda, trocha jídla a večer teplá sprcha.

Alžběta Ondrufová (Štěpánkovice)

Na pěší pouti jsem zažila kopu srandy, dala mi nové známé, kamarády, zažila jsem skvělou atmosféru během dne i na společném večerním programu kdy jsme hráli různé hry. Bylo to super. Když tam člověk jde s tím, že tu cestu za někoho nebo něco obětuje a pak poslední den už vidí cíl – věžičku katedrály na Velehradu tak má úžasný pocit. Tenhle pocit jsem zažila. Taky bylo dobré být týden v kuse v prostředí, kde se na mě lidi nedívají jako na exota, že chodím do kostela. Taky mi PP dala možnost trochu se nad sebou zamyslet. Jsem ráda, že jsem tam byla. (Škvarka =)

            Markéta Maléřová (Studénka)

Byla jsem na pěší pouti z Opavy na Velehrad po prvé, a líbilo se mi tam. Dala mi čas se zamyslet a popřemýšlet nad sebou, nad svým životem, jak ho můžu a měla bych změnit k lepšímu. Sv. sestra Faustyna byla patronkou letošní poutě a já jsem si vzpomněla na nádherný film, o sv. Faustyně, který jsem už párkrát viděla a všem ho vřele doporučuji. Příští rok bych se ráda znovu zúčastnila této pěší poutě.

            Katka Kozielová (Český Těšín)

Pěší poutě jsem se zúčastnila již podruhé, takže jsem měla jisté očekávání, které nakonec nebylo splněno. Pouť byla krásná a absolutně odlišná od té minulé. Načerpala jsem sílu pro můj další duchovní život, seznámila se s novými lidmi a přivezla si spoustu zážitků. Kromě toho všeho mi pouť dala i spoustu puchýřů, ale bez toho by to nebyla pravá oběť.

Lidka Blažková (Studénka)

Pěší poutě jsem se zúčastnila poprvé minulý rok, ale pouze na jeden den. Mé pocity? Výměna kanceláře za překrásnou přírodu, modlitba spojená s pohybem – dvojí užitek   Omládnutí při partě mladých. A nakazila jsem další dvě maminky, které se letos přidaly taktéž na jeden den putování. Doufám, že příští rok nás nebude méně!

            Anna Maléřová (Studénka)

O pěším putování něco psát,

to je jako na schovku si hrát.

Poznat a pochopit, co není vidět,

to je úkol nelehký,

proto nechtějte už doma sedět,

opusťte své plyšované pohovky.

Kdo má chuť cestou jít,

ten ocitá se na cestě,

ne ten koho baví jenom snít,

byť i o budoucí nevěstě.

Když chceš poznat ryzost zábavy,

či pochopit chceš něžnost únavy,

na vlnách krásy když chceš plout,

pak ti doporučím tuhle naší pěší pouť.

            Karel Marek (Vimperk)

Pro mě je pěší pouť akcí s velkým A, protože mi dává plno možností. Především to je zamyšlení nad věcmi,které chci odevzdat. Pak je to možnost poznání skvělé party lidí. Proto tuto Akci plně doporučuji :-)

            Helča Olbrechtová (Studénka)

        Co mi dala pouť? Týden naprosté svobody a vědomí toho, že pravou radost způsobuje minimum věcí, ne jejich maximum :) Každodenní setkání se s Ježíšem v Eucharistii. Co dále? 36 stupňů ve stínu, 150 km před námi – pouť mě opět přesvědčila o nezbytnosti společenství na cestě za Bohem, protože sama bez podpory ostatních bych to určitě nezvládla. Vícehlasý zpěv a hraní při cestě spolu se Studeňačkama – to člověk zapomene i na to, že ho bolí nohy. Pouť měla i svého vůdce – otce Bartka, který byl neuvěřitelně vnímavý na potřeby nás všech a dokázal nádherným a nenuceným způsobem využít různé dary a schopnosti poutníků a zapojit je tak, aby se každý cítil co nejlépe a měl i radost, že je potřebný. V neposlední řadě jsem taky poznala dobrotu mnoha farníků z Fulneku, kteří si nás rozebrali zhruba po 4 lidech a u kterých jsme první den poutě přespávali.  Abych nezapomněla, pokud někdy budete hledat vesnici, kde žijí andělé, zamiřte do Paršovic. Tam pro nás připravili ze svých prostředků již tradiční guláš, který pro nás uvařili prostě jen tak, z lásky k nám, 60 neznámým spoceným smradlavým poutníkům…Díky všem laskavým lidem, otci Bartkovi a všem poutníkům.

připravila: Magdaléna Maléřová ze Studenký

Společné intence:
  • poděkování za poselství o Božím Milosrdenství zjevené sv.Faustyně
  • s prosbou za ostravsko-opavskou diecézi
  • s prosbou o pokoj v rodinách 
  • s prosbou za celostátní setkání mládeže ve Žďáru nad Sázavou 2012
  • s prosbou za českou mládež o dar víry
Trasa pouti:


    první den: Opava – Fulnek (30 km),
    druhý den: Fulnek – Bělotín (25 km),
    třetí den: Bělotín – Paršovice (23 km),
    čtvrtý den: Paršovice –  Holešov (24 km)
    pátý den: Holešov - Kvasice (18 km).
    šestý den: Kvasice - Traplice (22 km).
    sedmý den: Traplice - Velehrad (8 km).

Počet poutníků
65 poutníků z měst a obci: 
Bohumín, Chlebičov, Český Těšín, Dolní Životice, Hněvošice, Hlučín, Horní Těrlicko, Kravaře, Návsí, Opava, Rohov, Raduň, Řepiště, Stěbořice, Studénka, Štáblovice, Štěpánkovice, Třanovice, Větřkovice, Vimperk, Žimrovice.

5. pěší pouť Opava-Velehrad ve zprávách na ČT24 ZDE 
(začátek zpráv a pak od 6.18 min.)


5. pěší pouť Opava-Velehrad v ČESKÉM ROZHLASU 1  ZDE
( 51.30 min.)

5. pěší pouť Opava-Velehrad v Zajímavostech z regionů na ČT1 ZDE
(5.45 min.)

A   A
A   A
A   A
A   A
A   A
A   A

A   A
A   A
A   A
A   A
A   A
A   A
A   A
A   A
A   A
A   A
A   A
A   A
A   A